Sydney

The Sydney Business Awards celebrates the innovation, resilience and dedication of businesses across the North, South, Eastern Sydney and CBD. We believe that businesses play a vital role in driving economic growth, creating jobs, and contributing to the overall well-being of our city. That's why we are committed to recognising the hard work and dedication of businesses of all sizes and industries.

Our awards program is designed to showcase the best of the best. Whether you are a startup, a small business, or a large corporation, we have a category that recognises your unique accomplishments. From innovative products and services to exceptional customer service and community involvement, we celebrate all aspects of business excellence.

By participating in the Business Awards, you not only have the opportunity to gain recognition and exposure for your business, but you also become part of a community of like-minded individuals who share your passion for success. Our judges are industry experts who bring a wealth of knowledge and experience to the table, providing valuable feedback and insights that can help you take your business to the next level.

We invite you to join us in celebrating the vibrant business community in our region. Whether you are a finalist, a sponsor, or simply a supporter of local businesses, your involvement helps to build a stronger, more resilient economy for all.

 Sydney Business Awards finalists have been announced!

Join us for an extraordinary evening of celebration as we recognise the trailblazers, innovators, and entrepreneurs who are shaping the future of business in Sydney. Network with award finalists, and industry leaders and celebrate all that we love about business.

Good luck to all the finalists!

KEY 2024 PROGRAM DATES 

Entries Open: Thursday 14 March

Entry Deadline: Friday 19 April

Finalists Announced: Monday 13 May

Gala Ceremony: Tuesday 18 June

NSW State Business Awards: October 2024

2024 FINALISTS

2000 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038 2039 2040 2041 2042 2043 2044 2046 2047 2048 2049 2050 2052 2057 2059 2060 2061 2062 2063 2064 2065 2066 2067 2068 2069 2070 2071 2072 2073 2074 2075 2076 2077 2079 2080 2081 2082 2084 2085 2086 2087 2088 2089 2090 2091 2092 2093 2094 2095 2096 2097 2099 2100 2101 2102 2103 2104 2105 2106 2107 2108 2109 2110 2111 2112 2113 2114 2118 2119 2120 2121 2122 2130 2131 2132 2133 2134 2135 2136 2137 2138 2139 2140 2141 2143 2173 2190 2191 2192 2193 2194 2195 2196 2203 2204 2205 2206 2207 2208 2209 2210 2216 2217 2218 2219 2220 2221 2222 2223 2224 2225 2226 2227 2228 2229 2230 2231 2232 2233 2234

The Outstanding Employee Award recognises an inspirational employee who has demonstrated a passion for their role and a commitment to their workplace and the community.  It is open to businesses to nominate an employee.

Employers are required to highlight their employees’ commitment over the past 12 months to their workplace, the community and to being an outstanding employee. To be eligible to enter this category, the employee must have been employed by their current employer for a minimum of 18 months, at the time of entry. 

2024 Finalist

Danielle Capaldi, The Athletic Buddha Kids, Concord West

Hayley Roberts, Excelerate Marketing, Sydney

Honor Munro, STUDIO MIMI Pty Ltd, Surry Hills

Indu Ponnusamy, Softlabs, Ultimo

Mario Oporto, Commnia, Sydney

Marion Bell, Blue Visions Management PL, North Sydney

Rosano Martinez, Kolour by Kaz Pty Ltd. Darlinghurst

Sameer Maharjan, Commnia, Sydney

Samra Suljovic, Earlwood Dental Care, Earlwood

Stavros Isyhos, CNF and Associates, Sydney

Tasia Hutama, Blue Visions Management PL, North Sydney

The Outstanding Young Business Leader Award recognises an inspirational business leader aged 35 or under at the time of entry who has demonstrated a commitment to their workplace, industry, and the community through leadership.

Entrants are required to demonstrate their commitment over the past 12 months to creating a smarter and more inclusive future and to being an outstanding business leader.  To be eligible to enter this category, the individual must have held a management position within their organisation for a minimum of 18 months at the time of entry.

Finalist 2024:

Anna Rosa, Cato Logistics Pty Ltd, Marrickville

Annabella Dao, Management Commercial Engineering (MCE) Pty Ltd, Sydney

Annalise Knight, Brother Nature Build, Brookvale 

Cealan Macdonnell, Cato Logistics Pty Ltd, Marrickville

Emma Reeves, Excelerate Marketing, Sydney

Jacob Muller, Work Ventures, Alexandria

Kyearn Ngoi, Kyearn Architecture, North Sydney

Lyndsey Green, Luna Park Sydney, Milsons Point 

Paul Hardy, Australian UAV Service, Belrose

Scott Bidmead, ApproveAll Town Planning Pty Ltd, Zetland

The Outstanding Business Leader Award recognises an inspirational business leader aged 36 years or over at the time of entry who has demonstrated a commitment to their workplace, industry, and the community through leadership, whilst providing mentorship to others.

Entrants are required to demonstrate their commitment over the past 12 months to creating a smarter and more inclusive future and to being an outstanding mentor and business leader.  To be eligible to enter this category, the individual must have held senior management or executive level position within their organisation for a minimum of 18 months at the time of entry.

2024 Finalist:

Alison lennard, Philosophy Australia Pty Ltd, Willoughby

Anita Gover, TechAbility, Stanmore

Charles Liu, Cubic Promotions Pty Ltd, Sydney

Daniel Ucchino, The Athletic Buddha, Concord West

Florian Dieterle, CaSE & Pike Design, North Sydney

Gina Yazbek, Commnia, Sydney

Kavita Herbert, BackBone Global Services Pty Ltd, Greenwich

Kim Stewart-Smith, Stewart & Smith Advisory, Mosman

Michelle Kvello, Lantern Partners, Lane Cove

Michele Miller, Robokids, Curl Curl

Nabil Chammas, BTG International Services Pty Ltd, Sydney

Nicholas Armstrong-Smith, Century 21 Armstrong-Smith, Bondi Junction

Sanjay Sethi, Kismet Mechanical Pty Ltd, Leichhardt 

The Outstanding Business Leader Award recognises an inspirational business leader aged 36 years or over at the time of entry who has demonstrated a commitment to their workplace, industry, and the community through leadership, whilst providing mentorship to others.

Entrants are required to demonstrate their commitment over the past 12 months to creating a smarter and more inclusive future and to being an outstanding mentor and business leader.  To be eligible to enter this category, the individual must have held senior management or executive level position within their organisation for a minimum of 18 months at the time of entry.

2024 Finalist:

Aileen Wang, AOJI Education Australia, Sydney

Jodie Wainwright, Milk Crate Theatre, Alexandria

Kieran Cato, Cato Logistics Pty Ltd, Marrickville

Rebecca Ullman, Link Business Brokers Sydney, St Leonards

 

The Excellence in International Business Award recognises a business that exports its products or services internationally, in order to build a positive reputation for Australian products and services and to deliver opportunities for business growth and success.

Entrants are required to demonstrate their achievements over the past 12 months across the key area of export. 

2024 Finalist:

2stay, Rosebery

LegalVision, Surry Hills

The Whiskey Project Group Ltd, Belrose

The Employer of Choice Award – Under 20 Employees, recognises a business that has implemented strategies and initiatives to create a stimulating and supportive workplace environment. 

Entrants are required to demonstrate their achievements over the past 12 months across the key areas of employee recruitment, engagement and retention.  Category criteria are based on initiatives that have had a positive impact on both employees and the business.

Finalist 2024:

Brother Nature Build, Brookvale

CaSE Contractors, North Sydney

Management Commercial Engineering (MCE) Pty Ltd, Sydney

TechAbility, Stanmore

The Employer of Choice Award – 21 Employees and over, recognises a business that has implemented strategies and initiatives to create a stimulating and supportive workplace environment. 

Entrants are required to demonstrate their achievements over the past 12 months across the key areas of employee recruitment, engagement and retention.  Category criteria are based on initiatives that have had a positive impact on both employees and the business.

2024 Finalist:

BDO Group Holdings Limited, Sydney

Corporate Techology Services Pty Ltd, Sydney

TalentWeb, Sydney 

The Excellence in Innovation Award recognises a business that has implemented innovative solutions for new and existing needs through the introduction or improvement of a product, technology, or application that impacts the wider community.

Entrants are required to demonstrate their achievements over the past 12 months at the time of entry across the key area of innovation.

2024 Finalists

Australian UAV Service, Belrose

Big Splash Media (Sydney Travel Guide), Potts Point 

Brother Nature Build, Brookvale

BTG International Services Pty Ltd, Sydney

Commnia, Sydney

Cybermate, Paddington

EduTech Australia Pty Ltd, Sydney

Guni Sms, Sydney

Intergy Consulting, North Sydney 

Milk Crate Theatre, Alexandria 

Link Business Broker Sydney, St Leonards

NanoGel Pty Ltd, Lane Cove West

National Institute of Dramatic Art, Kensington

NeedleCalm, Church Point

Pebl Payments, Sydney

Rebooter Group, St Leonards

RelayPay, Barangaroo 

RevMax, Menai

Theratrak Pty Ltd, Wollstonecraft

Waterstons Pty Ltd, Macquarie Park

Zigtal Pty Ltd, Sydney 

The Excellence in Sustainability Award recognises a business that has demonstrated its commitment to sustainable business practices and is working to reduce the impact of its operations on the environment. 

Entrants are required to demonstrate their achievements over the past 12 months at time of entry across the key area of environmental sustainability.  Category criteria are based on initiatives and projects executed within the business not related to its core offering.

2024 Finalist: 

Cubic Promotions Pty Ltd, Sydney

Cyclone Global Pty Limited, Botany

House of Samara, Allambie Heights

National Institute of Dramatic Art, Kensington

Steensen Varming Australia Pty Ltd, Sydney

The Uniting Church in Australia Property Trust, Sydney

The Outstanding Community Organisation Award recognises an organisation that works to improve the social, cultural, or environmental wellbeing of the community.

Entrants are required to demonstrate their commitment over the past 12 months to being an outstanding community organisation.  This category is open to social enterprises and not-for-profit organisations that have been trading for a period of over 24 months at time of entry.

2024 Finalist:

Biennale of Sydney Ltd, The Rocks

Brand X Productions Incorporated, Darlingurst

Bus Stop Films Ltd, Carlton

Easts Group & Sydney Roosters, Moore Park

KARI Foundation, Woolloomooloo

Lifeline Australia, Sydney

Milk Crate Theatre, Alexandria

SeedPlanet, Point Piper

Sydney School of Entrepreneurship Limited, Ultimo

The Sydney Fringe Incorporated, Marrickville

YCK Laneways Association Incorporated, Rozelle

The Outstanding New Business Award recognises a start-up business that has effectively driven growth and is able to demonstrate the potential to achieve future success.

Entrants are required to demonstrate their commitment over the past 12 months to being an outstanding start-up.  This category is open to new businesses trading for a period of less than 24 months at time of entry. 

2024 Finalist:

ApproveAll Town Planning, Zetland

Connie M Buyers Agent Pty Ltd, Seaforth

Element Becroft Pty Ltd, Manly

Hey Lemonade Pty Ltd, Potts Point

Louisa Chan Creative, Sydney

ONYX Gym Pty Ltd, Alexandria

Pivot Point Pty Ltd, Kingsgrove

Republic Building Corporation Pty Ltd, Alexandria

TEN Fit, Bronte

White Waratah Boutique Thai Massage and Infrared Sauna, Rozelle

This Excellence in Diversity and Inclusion Award recognises businesses that address the needs of a diverse community, including seniors, people from Culturally and Linguistically Diverse (CALD) backgrounds, and people with disability. An inclusive business facilitates the needs of all its employees and customers. 

Entrants are required to demonstrate their commitment over the past 12 monthsat the time of entry to address the needs of a diverse community. This category is open to businesses that have been trading for a continuous period of two or more years. 

2024 Finalist:

Australian UAV Service, Belrose

Blue Visions Management PL, North Sydney

Dyirranga Ltd, Cromer

RevMax, Menai

Gusto's Home Hub, Gordon

Kolour by Kaz Pty Ltd, Darlinghurst

National Institute of Dramatic Art, Kensington

SeedPlanet, Point Piper

The Uniting Church in Australia Property Trust, Sydney

The Excellence in Micro Business Award recognises a business that has effectively driven growth and is able to demonstrate the specific strategies implemented to achieve business success and/or resilience. 

Entrants are required to demonstrate their achievements over the past 12 months at the time of entry across the key area of business excellence.  This category is open to businesses with less than 5 employees at the time of entry, who have been trading for a period of over 24 months at time of entry.

2024 Finalist: 

BackBone Global Services Pty Ltd, Sydney

Blue Sky Career Consulting, Sydney

CaSE Traffic & Transport, North Sydney

CyberUnlocked, North Sydney

Glass and Brush, Engadine

Infodec Communications, Miranda

Little Ripples Wine, Manly

Magical Megs, Berowra

Mark the Florist, Darlinghurst

Osteopathy Services Pty Ltd, Potts Point

Picture Me Sydney, Leichhardt

Q Visual Communication, Riverwood

Sophie B Photography, Bangor

The Flute Academy, Milsons Point

TurnKey Promotions, Gladesville

The Excellence in Small Business Award recognises a business that has effectively driven growth and is able to demonstrate the specific strategies implemented to achieve business success and/or resilience.

Entrants are required to demonstrate their achievements over the past 12 months at the time of entry across the key area of business excellence.  This category is open to businesses with 5 to 20 employees at the time of entry, who have been trading for a period of over 24 months at the time of entry.

2024 Finalists:

Active Property Investing Pty Ltd, St Leonards

Amire, Manly

AMZ Product Launcher, Lilyfield

Bloom HR, Sydney

Blue Visions Management PL, North Sydney

BPMA Australia Pty Ltd, Sydney

CaSE & Pike Design, North Sydney 

Cubic Promotions Pty Ltd, Sydney

Earlwood Dental Care, Earlwood

Excelerate Marketing, Sydney

Exit Advisory Group. North Sydney

Glow Collection, Sydney

Groves & Partners, Sydney

Kismet Mechanical, Leichhardt

Kyearn Architecture, North Sydney

Management Commercial Engineering (MCE) Pty Ltd, Sydney

Minerva Partners, Sydney

Mutual Paraplanning Services Pty Ltd, Sydney

Nimbull Digital Marketing, The Rocks

Philosophy Australia Pty Ltd, Willoughby

Planetdwellers, Darlinghurst

Sterling Results Fitness Club, Willoughby

Synergy Asset Services, Crows Nest

TaxAssisst Accountants, Surry Hills

TechAbility, Stanmore

The Athletic Buddha, Concord West

The Shower Repair Centre, Brookvale

The Strategy Group Pty Ltd, Bondi Junction

The Studio Sydney Group, Carringbah

Venetian Plaster Gallery Pty Ltd, Strathfield South

The Excellence in Large Business Award recognises a business that has effectively driven growth and is able to demonstrate the specific strategies implemented to achieve business success and/or resilience.

Entrants are required to demonstrate their achievements over the past 12 months across the key area of business excellence.  This category is open to businesses with 21 or more employees at the time of entry, who have been trading for a period of over 24 months at time of entry.

2024 Finalists:

BDO Group Holdings Limited, Sydney

BTG International Services Pty Ltd, Sydney

Cato Logistics Pty Ltd, Marrickville

EML NSW Pty Ltd, Sydney

Green Light Worldwide, Sydney

LegalVision, Surry Hills

Link Business Brokers Sydney, St Leonards

TalentWeb, Sydney

The Outstanding Local Chamber Award recognises innovative projects undertaken in the past 12 months by a Local Chamber that aims to improve economic, environmental or social impacts.

To be eligible to enter this category, Local Chambers must be a part of the Business NSW Chamber Local Chamber Alliance program. 

2024 Finalists:

Ku-ring-gai Chamber of Commerce, Pymble

North Sydney Business Chamber, North Sydney

Sutherland Shire Business Chamber, Miranda

St George Business Chamber, Hurstville

Business of the Year is open to all winners of the following categories: 

 

  • Excellence in International Business

  • Employer of Choice Under 20 Employees

  • Employer of Choice Over 20 Employees

  • Excellence in Innovation  

  • Outstanding Sustainability

  • Excellence in Diversity & Inclusion

  • Excellence in Micro Business  

  • Excellence in Small Business   

  • Excellence in Large Business 

This award is awarded to a Business that has been judged to be an outstanding business, that has provided an entry that demonstrates achievements and excellence over and above all other entrants.  This award will be judged by a panel of three judges that have not judged any other entries in the awards.

2023 Winners